Betohet Mitsotakis, kush janë ministrat e qeverisë së re të Greqisë

Hënë, 08 July 2019 12:51

Fituesi i zgjedhjeve të djeshme në Greqi, kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis është tashmë në Presidencë për t'u betuar si kryeministri i ri i Greqisë.

Ndërkohë në prën 18:00 të ditës së sotme do të shpallet publikisht kabineti i tij qeverisës, i cili sipas mediave greke përbehet nga mjaft emra surprizë, përcjell Albeu.com.

Adonis Georgiades do të drejtojë ministrinë e Industrisë dhe Zhvillimit, ndërsa Kostis Hatzidakis do të drejtojë ministrinë e Energjisë.

Vasilis Kikilias drejton ministrinë e Shëndetësisë, kurse Mbrojtja do të jetë nën dretimin e Kostas Tsiaras.

Ministria e Financave do të drejtohet nga Christos Staikouras, kurse ministria e Jashtme do të ketë në krye Nikos Dendias.

Michalis Chrysohoidis merr ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit, kurse ministër i Brendshëm do të jetë Takis Theodorakos.

Kabineti do të ketë disa ministra që vijnë jashtë Parlamentit bëjnë me dije mediat greke.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!