Britania do të përballet me pasoja në rast të një Brexit pa marrëveshje

E Enjte, 18 July 2019 13:30

Britania e Madhe do të duhet të “përballet me pasojat” nëse vendos të largohet nga BE pa marrëveshje, tha kryenegociatori i BE për Brexit.

Michel Barnier i tha BBC se marrëveshja e negociuar nga Theresa May me BE, e cila është refuzuar tre herë, ishte “e vetmja mënyrë për të lënë BE në një mënyrë të rregullt”.

Ai gjithashtu këmbënguli se May dhe ministrat e saj nuk i thanë atij kurrë gjatë bisedimeve për mundësinë e një Brexit pa asnjë marrëveshje.

Publikisht, May ka insistuar gjithmonë se Brexit pa marrëveshje është më mirë se një marrëveshje e keqe. Ndërkohë, Zyra për Përgjegjësitë Buxhetore ka thënë se Britania e Madhe do të bjerë në recesion vitin e ardhshëm nëse ka një Brexit pa marrëveshje.

Mbikqyrësi fiskal tha se rritja ekonomike do të binte me 2% deri në fund të vitit 2020 nëse Britania largohet nga blloku pa një marrëveshje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!