SHBA, trupa ushtarake në Arabinë Saudite

Hënë, 23 September 2019 11:09

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Mark Esper paralajmëroi se vendi i tij, me kërkesë të Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), do të vendosë forca ushtarake në Gji për ofrimin e mbështetjes në mbrojtjen kundërajrore.

Pas mbledhjes së sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë lidhur me sulmin ndaj rafinerive saudite të naftës ”Aramco”, Esper tha se ”sulmi mbi rafineritë saudite në mënyrë dramatike ka rritur tensionet në rajon.

”Arabia Saudite ka kërkuar mbështetje ndërkombëtare për shkak të mbrojtjes së infrastrukturës së saj kritike”, theksoi ai.

”EBA po ashtu ka kërkuar ndihmë. Me kërkesë të Mbretërisë për mbështetje, presidenti Donald Trump ka aprovuar zhvendosjen e forcave amerikane në rajon, veçmas në kontekst të mbrojtjes ajrore dhe raketore. Po ashtu do të përshpejtojmë dërgesën e pajisjeve në Arabinë Saudite dhe EBA për të përmirësuar aftësinë e tyre mbrojtëse”, tha Esper.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!