Irani kërcënon shtetet fqinje nëse nxisin trazira

Hënë, 25 November 2019 08:56

Zëvendëspresidenti iranian, Eshaq Jahangiri ka paralajmëruar shtetet fqinje se “nuk do ta kenë jetën e lehtë” nëse konstatohet se ata kanë dorë në trazirat që tronditën Iranin javën e kaluar dhe nxitën protesta në mbarë vendin.

Zyrtarët kanë thënë se protestat, të cilat janë mbajtur në mbi 100 qytete iraniane, erdhën pas njoftimeve për racionimin e naftës dhe rritjen e çmimeve më 15 nëntor.

Teherani ka fajësuar armiqtë e huaj, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Arabinë Saudite dhe Izraelin për protestat, që kanë qenë ndër më të dhunshmet në Iran në dekadën e fundit.

“Disa shtete në rajon duhet ta dinë se nuk do ta kenë jetën e lehtë në këtë rajon, nëse konstatohet se ata kanë intervenuar në nxitjen e trazirave në Iran”, citohet të ketë thënë Jahangiri.

Arabia Saudite dhe Izraeli kanë mbështetur masat e vendosura nga Uashingtoni, që prej se presidenti amerikan, Donald Trump tërhoqi vendin e tij nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, ndërmjet Teheranit dhe fuqive botërore.

Kombet e Bashkuara dhe grupe të tjera kanë thënë se dhjetëra protestues janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur gjatë kësaj jave në Iran. Po ashtu, dhjetëra protestues gjenden në burg, njofton REL.

Amnesty International tha se në protesta janë vrarë 115 persona. Irani ka thënë se ka arrestuar pothuajse 100 “liderë” të protestave.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Aktualitet

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Pas lajmit pëer ndarjen nga jeta të kengëtarit të muzikës popullore dibrane Qerim Sula, ish deputetja demokrate e këtij qarku Dhurata Çupi, ka hedhur një shenim në faqen e saj...

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

Globi

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

GREQI Një tërmet me madhësi 4.2 i shkallës Righter ka tronditur lokalitetin e Kassos në Greqi. Instituti Gjeodinamik i Athinës ka lajmëruar se tërmeti tronditi Kassos këtë të shtunë në orën 17:58...

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!