Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, zhvillon bisedime në Iran

E mërkurë, 05 February 2020 11:35

Bashkimi Evropian (BE) dëshiron ta mbajë të gjallë marrëveshjen bërthamore me Iranin, tha sot shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

Deklarata e Borrellit erdhi gjatë vizitës së tij në Iran, ku ai u takua me presidentin e vendit, Hassan Rouhani, ministrin e Jashtëm Javad Zarif dhe kryetarin e Parlamentit, Ali Larijani.

“Qëllimi i vizitës është ndërtimi i besimit dhe rritja e stabilitetit dhe sigurisë në rajon” pas “ngjarjeve tragjike” të muajit të kaluar, tha Borrell në një konferencë shtypi pas takimeve të tij në kryeqytetin Teheran.

Në fillim të janarit pësoi një konfrontim dramatik midis SHBA-ve dhe Iranit pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani nga një sulm me dronë përpara aeroportit të Bagdadit më 3 janar.

Pas vrasjes, Irani njoftoi se nuk do të mbështetej më me asnjë angazhim në bazë të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 të nënshkruar me disa fuqi botërore, të cilat SHBA-ja u tërhoq në vitin 2018.

Duke vepruar në emër të BE-së, Borrell aktualisht është një ndërmjetësues në proces, i cili mbështetet nga të gjithë ministrat e jashtëm të BE-së.

Shefi i politikës së jashtme të BE pranoi se nuk ka zhvillime të fundit lidhur me marrëveshjen bërthamore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!