Ekspertët britanikë: Ky është "elementi" që i mbron gratë nga koronavirusi

Diel, 10 May 2020 09:21

Një pyetje që shtrohet së tepërmi kohëve të fundit është pse Covid-19 godet më rëndë meshkujt sesa femrat. Studiues nga Shërbimi Kombëtar Shëndetësor Angli dhe Kolegji i Londrës po shohin nëse përgjigja qëndron pjesërisht tek hormoni estrogjen.

Specialistja e menopauzës Dr. Louise Newson thotë se ky hormon mund të ketë një lloj roli mbrojtës në luftimin e sëmundjes. Për të ndihmuar studimin, ajo është bashkuar me një skuadër që ka lançuar një aplikacion që gjurmon Covid-19 dhe simptomat e tij tek njerëzit.

 

Kërkuesit e kanë zgjeruar gjurmimin e simptomave për të parë nëse estrogjeni ndikon vërtet në mënyrën sesi virusi korona sulmon trupat njerëzorë.

Më shumë se tre milion persona po e përdorin këtë aplikacion në Mbretërinë e Bashkuar.

Mjekia Newson thotë se gratë kanë një aftësi për të luftuar viruset shumë më me efikasitet se burrat, dhe se qelizat që luftojnë infeksionet kanë receptorë estrogjene mbi to.

“Kjo do të thotë se ato reagojnë ndaj estrogjenit, dhe estrogjeni mund të ri-programojë këto qeliza, t’i bëjë ato më efektive dhe të rrisë numrin e tyre”, thotë ajo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!