Mbretëresha Elizabeth: Kurrë mos hiqni dorë, kurrë mos u dëshpëroni...krahasimi i COVID-19 me fitoren në luftën e II-të Botërore

Diel, 10 May 2020 09:25

Mbretëresha Elizabeth, 75-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në luftën e Dytë Botërore, e ka shfrytëzuar për të përçuar mesazhe mbi aktualitetin, në luftën ndaj COVID-19.

Në daljen e saj të dytë gjatë kësaj periudhe pandemie, Mbreterësha risjellë në vëmendje mesazhin që është dhënë nga babai i saj, mbreti George VI, por që është shumë aktual edhe në ditët e sotme, në betejën me një armik të padukshëm..."Asnjëherë mos u dorëzo, kurrë mos u dëshpëro", shprehet mes të tjera mbretëresha. 

 

“Kur shikoj vendin tonë sot dhe shoh se çfarë jemi të gatshëm të bëjmë për të mbrojtur dhe mbështetur njëri-tjetrin, unë them me krenari se ne jemi akoma një komb, të cilin ata ushtarë trima dhe marinarë do ta admironin edhe sot. Në fillim, pamja dukej e errët, fundi i largët, rezultati i pasigurt. Por asnjëherë mos u dorëzo, kurrë mos u dëshpëro”, tha ajo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!