Ekzekutohet Presidenti i Haitit, plagoset edhe Zonja e Parë

E mërkurë, 07 July 2021 13:53

 

Ekzekutohet në rezidencën e tij private Presidenti i Haitit, Jovenel Moïse.

BBC konfirmon lajmin, duke raportuar se Moise është vrarë në një sulm nga persona të armatosur ende të paidentifikuar rreth orës 01:00 me kohën lokale (05:00 GMT).

 

Vdekjen e presidentit të Haitit e ka konfirmuar edhe Kryeministri i përkohshëm i vendit Claude Joseph.

Edhe bashkëshortja e tij raportohet se ka mbetur e plagosur nga sulmi me armë.

Kryeministri Joseph tha se “janë marrë të gjitha masat për të garantuar vazhdimësinë e pushtetit”.

Jovenel Moïse, 53 vjeç, u zgjodh President në shkurt të vitit 2017.
Gjatë ushtrimit të postit të tij, ai u përball me akuza për korrupsion dhe u sfidua nga një valë protestash shpesh të dhunshme anti-qeveritare

Modifikuar më E mërkurë, 07 July 2021 13:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...