Sjellja në Krime, BE-ja zgjeron sanksionet ndaj Rusisë

Hënë, 30 Prill 2018 17:44

Bashkimi Evropian pritet të vendosë sanksione kundër pesë personave, të cilët, sipas bllokut, kanë ndihmuar në organizimin e zgjedhjeve presidenciale ruse në rajonin ukrainas të Krimesë, të cilin Moska e ka aneksuar.

Burime që kanë njohuri për këtë çështje, por që nuk janë të autorizuar të flasin publikisht, i kanë thënë Radios Evropa e Lirë, se diplomatët e BE-së janë duke punuar për të përditësuar listën e sanksioneve dhe përfaqësuesit e BE-së pritet t’i miratojnë këto sanksione gjatë takimit të tyre më 8 maj.

Emrat e personave që do të shtohen në listën e sanksioneve nuk janë bërë publik.

BE-ja tashmë ka ngrirë asetet dhe ka refuzuar vizat e 150 zyrtarëve rusë dhe separatistëve që mbështeten nga Moska, si dhe ndaj 38 entiteteve, që sipas Brukselit zyrtar, janë përgjegjës për shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës.

Sanksionet fillimisht ishin vendosur në mars të vitit 2014, pasi Rusia aneksoi paligjshëm gadishullin ukrainas të Krimesë./RadioEvropaeLirë

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keqtrajtonte fëmijën e mitur dhe...arrestohet 44-vjeçari në Tiranë. Në pranga dhe 8 të tjerë

Aktualitet

Keqtrajtonte fëmijën e mitur dhe...arrestohet 44-vjeçari në Tiranë. Në pranga dhe 8 të tjerë

Policia e Tiranës ka arrestuar 9 persona për vepra të ndryshme penale, një prej tyre një rast i rëndë i dhunës në familje. Burime zyrtare bënë me dije se nga...

Selim Selimi, Ministri i ri i Drejtësisë në Kosovë

Bota Shqiptare

Selim Selimi, Ministri i ri i Drejtësisë në Kosovë

Z. Selim Selimi pranoi detyrën e re për të udhëhequr Ministrinë e Drejtësisë në Kosovë, në qeverinë e Avdullah Hotit. Sot zyrtarisht është bërë pranimi i detyrës nga Ministri i Drejtësisë...

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Politikë

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike në Durrës Ferdinand Xhaferraj ka rikthyer edhe njëherë vëmendjen drejt hetimeve për vjedhjen e votave në Durrës dhe Shijak. Xhaferraj i referohet pikërisht dosjes 339...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!