A e dini sa armë ka në botë? Ato nuk i zotërojnë ushtritë

E mërkurë, 20 June 2018 16:51

Rreth 85 për qind e armëve të zjarrit ligjore dhe ilegale në botë mbahen nga civilët, shumë më tepër se numri i atyre që mbahen nga forcat e armatosura moderne dhe agjencitë e zbatimit të ligjit. Ka rreth një miliard armë zjarri në botë dhe shumica dërrmuese e tyre janë në duart e civilëve sipas një studimi të ri nga një institut Think Tank në Zvicër.

Studimi shqyrtoi pronësinë e pistoletave dhe revolverëve automatikë, pushkëve, karabinave, pushkëve të sulmit dhe armë nëntokësore dhe të lehta, të mbajtura nga organet civile, ushtarake dhe të zbatimit të ligjit.

Një total prej 857 milionë armë zjarri, të ligjshme dhe të paligjshme, llogariten të mbahen nga civilët, duke përfshirë individë, kompani private të sigurisë, grupe të armatosura jo-shtetërore dhe bandat.

SHBA e kryesuan listën e vendeve të armatosura më rëndë, ku qytetarët e saj zotërojnë rreth 393 milionë armë. Shifra do të thotë se ka rreth 121 armë për çdo 100 amerikanë.

Mbrapa amerikanëve janë indianët, të cilët zotërojnë 71 milionë armë dhe kinezët, të cilët posedojnë mbi 49 milionë armë zjarri.

“Çelësi i Shteteve të Bashkuara, natyrisht, është kultura e saj unike e armëve”, tha Aaron Karp, autori i studimit. Amerikanët, vë në dukje studimi, janë të prirë të zotërojnë armët e konvertuara nga variantet ushtarake.

Diskutimet rreth kontrollit të armëve, shëndetit mendor dhe fuqive të zbatimit të ligjit kanë dominuar diskursin publik në SHBA, herë pas here, duke u bërë shumë i rëndësishëm në dritën e vrasjeve në masë ose dhunës me armë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!