Femra apo mashkulli, kush është seksi më i dobët?

Hënë, 25 June 2018 20:45

Seksi i dobët nuk janë femrat, por meshkujt.
Nga studimet në botë, por edhe nga rastet e paraqitura në Shqipëri, mendohet së pamundësia për të bërë fëmijë apo steriliteti është njëlloj i përhapur si të meshkujt edhe te femrat, sipas gjenetistëve.

Në 50 % të rasteve që çiftet nuk bëjnë dot fëmijë, shkaku është burri dhe në 50 % të rasteve është gruaja. Por ajo që shkakton sterilitetin te meshkujt është një çrregullim në kromozomin seksual Y. Madje, për shkak të këtij kromozomi, sëmundjet gjenetikë shfaqën më shpesh tek meshkujt sesa tek femrat.

“Femra ka dy kromozome X dhe, nëse njëri prej tyre qëllon më defekt, ajo vazhdon të jetë e shëndoshë. Vetëm nëse të dy kromozomet X kanë defekt, atëherë shfaqët sëmundja. Ndërsa meshkujt kanë vetëm një kromozom X të cilin e kanë marrë nga nëna dhe, defekti i tij e bën mashkullin automatikisht bartës të sëmundjes së trashëguar. Për këtë arsye, shkencëtarët mendojnë se seksi i dobët nuk është femra, por mashkulli.

“Natyra e ka mbrojtur më tepër femrën”, thonë gjenetistët. Për më tepër, vitet e fundit kromozomi Y po shfaq më tepër defekte, dhe ndryshe nga defekti në kromozomin X, defekti në kromozomin Y shfaqët gjithnjë. Personi nuk mund të jetë mbartës i shëndoshë i defektit gjenetik. Ai do të jetë doemos i sëmurë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpërthen mjekja e sëmurë: Jam me temperaturë 39.5, askush nuk vjen të më bëjë tamponin, Rama o klloun, o…

Politikë

Shpërthen mjekja e sëmurë: Jam me temperaturë 39.5, askush nuk vjen të më bëjë tamponin, Rama o klloun, o…

Doktoreshë Genta Dedej në një shkrim në rrjetet sociale ka ngritur alarmin për numrin e vogël të testeve që u bëhen qytetarëve për tu kontrolluar nëse janë me COVID-19 ose...

Dorëhiqet zyrtarja e lartë e Shëndetësisë në Skoci, theu rregullat për koronavirusin

Globi

Dorëhiqet zyrtarja e lartë e Shëndetësisë në Skoci, theu rregullat për koronavirusin

Shefja e shëndetit publik Skoci, Catherine Calderwood tha dorëheqjen nga detyra pasi u bë objekt i debateve të ashpra për shkelje të rregullave që ajo kishte publikuar për qytetarët për...

Shtohen rastet, edhe 6 persona dalin pozitiv në Shkodër

Aktualitet

Shtohen rastet, edhe 6 persona dalin pozitiv në Shkodër

Pas shtimit të shpejtë të rasteve me koronavirus në Shkodër janë zhvillur edhe kontrolle të tjera, sidomos në familjarët e atyre që janë infektuar më parë dhe që ndodhen nën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!