Gjenden fosilet 68 milionë vjeçare

Saturday, 22 June 2019 09:39

Disa javë më parë, punëtorët e ndërtimit gërmuan pranë një shtëpie në Denver, Kolorado dhe bënë një zbulim befasues. Ata zbuluan kockat e dinozaurëve.

Shkencëtarët që u morën më analizimin e kockave të gjetura thanë se ishin të një triceratopi të rritur të varrosur në shtratin e themelit dhe se fosilet ishin 68 milion vjeçare.

"Mezi po presim të ndajmë më shumë detaje ndërsa vazhdojë të gërmojmë,"-tha Tyler Lyson. "Gjetjet si kjo janë relativisht të rralla dhe janë një kujtesë e madhe se sa dinamik është planeti ynë dhe sesa shumë ka për të zbuluar."

Denver është një pikë e nxehtë fosileve, sidomos kur është fjala për dinozaurët e llojit triceratops.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Propecia Online Pharmacy Canada buy cialis pro Online Generic Plavix cialis generic date п»ї0 5 Propecia Finasteride

    E mërkurë, 25 Mars 2020 06:11 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!