Pasaporta më e rrallë në botë, ja cili vend e ka...

Tuesday, 03 Prill 2018 18:42

Pasaporta është mjeti me të cilin lëvizim në shtete të tjera. Pasaporta gjermane e ilustron më së miri këtë, pasi ata që e posedojnë mund të udhëtojnë në vetëm 177 vende pa viza.

 

Në botë është një pasaportë shumë e rrallë dhe e vështirë për tu gjetur, pasi vetëm 500 persona në botë e disponojnë një të tillë.

 

Është fjala pikërisht për pasportën e Urdhrit Sovran Ushtarak të Maltës. Sipas "The Independent", për momentin në qarkullim janë vetëm 500 të tilla.

 

Ky urdhër u njoh nga Papa Paschal më 1113, dhe sot është një nga njësitë e pakta sovrane që nuk kanë ndonjë tokë apo territor. Urdhri i kushtoi shumë vëmëndje të varfërve dhe mbrojtjes së besimit katolik.

 

Me mbështetjen e mijëra vullnetarëve, ata ofrojnë ndihmë për fëmijët, të pastrehët, handikapët, refugjatët, të moshuarit, të sëmurët dhe lebrozët në mbarë botën.

pasaporta 2

Modifikuar më Saturday, 14 Prill 2018 13:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Ushtari’ i Saimir Tahirit/ Shkarkohet Robert Ago pas arrestimit të vëllait

Politikë

‘Ushtari’ i Saimir Tahirit/ Shkarkohet Robert Ago pas arrestimit të vëllait

Robert Ago, shef i qarkullimit në Dibër, u shkarkua nga detyra pas arrestimit të vëllait të tij, Pajtim Ago, me akuzën e trafikut të drogës. Biznesmeni dibran Pajtim Ago ishte mes...

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

Aktualitet

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

dekja tragjike e 2 vjeçarit nxorri në pah varfërinë e skajshme në të cilën jetonte familja Çoku në fshatin Sanxhak të Kurbinit. Rreth orës 15:00 të ditës së djeshme, i vogli...

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Aktualitet

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Prej shumë vitesh, hapësira mediatike shqiptare pushtohet nga shprehje patetike “policia arreston dhe drejtësia liron”. Këtë togfjalësh e kanë përdorur qeveritë shqiptare, pavarësisht ngjyrimeve politike. Natyrisht, kryeministri aktual, Edi Rama, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!