A thua po hyj edhe unë 'në gjynah'?

Hënë, 28 Mars 2022 16:22

 

Nga Mehmet Elezi - 26/03/2022

“Sa herë mendoj keq për dikë ose për diçka, e ndiej se po hyj në gjynah; por ama i bie në të!”, shkruan Xhulio Andreoti në kujtimet e tij.

Miqësia Rama – Vuçiç mbetet njësoj e pathyeshme.

Edhe tashti që Beogradi është i vetmi kryeqytet europian, që nuk bashkohet me sanksionet perëndimore kundër Putinit.

Edhe tashti që njerëzit e Vuçiçit organizojnë manifestime në mbështetje të masakrimit të Ukrainës, të fëmijëve e njerëzve të saj.

Edhe tashti që njerëzit e Vuçiçit në këto manifestime lëshojnë parulla të përbindshme kundër një zonje të madhe të Lirisë, si Madalen Ollbrait: vafsh në skëterrë!

Dhe Rama mundohet me i bindë shqiptarët se Vuçiçi është shpëtimtari ynë, “do të na mbajë me bukë“ (ndërkohë ia ka hapur portin e Durrësit)!

Nuk dua të besoj, por kjo lloj miqësie më kujton thënien e një rusi të madh:

“Shpesh midis dy miqve, njëri është skllav“!, shkruan M. J. Lermontovi në romanin “Një hero i kohës sonë“.

A thua po hyj edhe unë “në gjynah“ si Andreoti?

Login to post comments

Lajmet e fundit

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

Politikë

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

  Gazetari Çim Peka deklaroi në emisionin 'Task Force' me Sonila Meçon në Syri Tv se kryeministrit Rama i është kërkuar të shkojë në Presidencë dhe të azilohet përfundimisht, dhe vëndin...

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

Aktualitet

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

  Shpeshherë dëgjojmë për qytetarë që ankohen për kompanitë e sigurimeve. Dikush pretendon për mospagim e dikush tjetër për pagim jo konform dëmit të pësuar. SIGAL UNIQA ka qënë iniciatore e...

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

Politikë

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

  Ish-drejtuesi i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, ka qënë ditën e djeshme në protestën e zhvilluar në të gjitha komisariatet e vendit kundër vrasjes së të riut brenda në komisariatin...