Mati, peng i varfërisë, abuzimit të pushtetit, krimit...

Premte, 08 November 2019 16:06

Nga Arjan Lika

Situata në qytetin tonë rëndohet dita ditës.
Ka një degradim të frikshëm të rendit e sigurisë në qytetin tonë. Rastet e krimit janë shtuar. Qytetarët të frikësuar denoncojnë akte kriminale me përdorim armësh dhe përpjekje për rrëmbim personi në qytet. Policia e shtetit në vend që të zbulojë e ndëshkojë autorët e këtyre akteve hesht ose përpiqet “të rregullojë punët” me autorët.

Papunësia ka kapur për fyti çdo familje matjane.

Mungesa e kushteve më minimale jetike detyrojnë qindra të rinj matjanë të largohen nga vatrat e tyre familjare në emigrim.

Gjendja e shkollave është e mjerë. Shërbimet shëndetësore të rënduara nga mungesa e investimeve njerëzore dhe kushteve të qendrave shëndetësore.

Papunësia është mbytëse.

Biznesi vuan nga gjobat e taksat e pushtetit dhe shumë prej tyre janë në prag falimentimi.

Spastrimet politike vazhdojnë dhe lista të tjera qytetarësh që do të hidhen në rrugë po përgatiten.

E gjitha kjo situatë e degraduar në qytetin tonë nuk mund të mbulohet me bojën e fasadave apo mbi stola.

Këshilli Bashkiak monist totalisht nën diktatin politik është kthyer në një noter symbyllur i shkeljes së ligjit, cënimit të pronës publike në favor të klienteve të pushtetit.

Tashmë për çdo qytetar matjanë është e qartë, ky pushtet është në degradim të përditshëm. Asnjë rrugë dalje nuk ka nga kjo situatë përveçse duke rikthyer standartet demokratike të qeverisjes përmes zgjedhjeve të reja të lira e të ndershme.
Qyteti ynë nuk mund të ngelet peng i varfërisë, abuzimit të pushtetit, krimit dhe oligarkëve.

Modifikuar më Premte, 08 November 2019 16:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!