‘Dil jashtë’/ Macron përplaset ashpër me sigurinë izraelite në Jeruzalem, zbulohet arsyeja

E mërkurë, 22 Janar 2020 20:52

Në një përplasje me sigurinë izraelite të mërkurën, Presidenti Francez Emmanuel Macron kërkoi në anglisht që të "dilte jashtë", duke kërkuar që ata të linin bazilikën e Jeruzalemit që ai vizitoi para një konference përkujtimore të Holokaustit.

Presidenca e Francës viziton rregullisht Kishën e Shën Anës në Qytetin e Vjetër të rrethuar nga Jeruzalemi, që kur iu dha perandorit francez Napoleon III në 1856, nga osmanët, raporton Reuters.

 

Franca e shikon atë si një provokim kur policia izraelite hyn në kompleksin e gurëve ranor të kishës, në një pjesë të Jeruzalemit të kapur dhe aneksuar nga Izraeli, në luftën e Lindjes së Mesme 1967.

 
 

Incidenti i së mërkurës ishte një rast i ‘déjà vu’ ku në vitin 1996, presidenti i atëhershëm i Francës, Zhak Chirac humbi durimin me agjentët izraelitë të sigurisë në të njëjtën kishë, duke i thënë njërit prej tyre se trajtimi i tij ishte një "provokim" dhe kërcënoi të kthehej në avionin e tij.

 

Chirac refuzoi të hynte në Shën Anne derisa siguria izraelite la vendin.

Video tregoi Macron, i përhumbur në qendër të një rrethi të mbushur me njerëz midis detajeve të tij mbrojtëse dhe personelit izraelit të sigurisë, përfshirë disa policë paraushtarakë me uniformë, nën një hark që çonte në kishë.

Macron më pas ndaloi së dridhuri dhe I bërtiti rojeve të sigurisë izraelite në anglisht: "Nuk më pëlqen ajo që bëre para meje".

Duke ulur zërin, ai më pas tha: «Dil jashtë. Më vjen keq, ju i dini rregullat. Askush nuk duhet të provokojë askënd. "

Duke folur më vonë para gazetarëve, Macron tha se incidenti përfundoi këndshëm dhe se ai shtrëngoi dorën me zyrtarët izraelit të sigurisë. 

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!