Pse u krijua “Ilirian Guardian”? Nxitimi i ministrisë së Brendshme

Tuesday, 11 August 2020 12:08

 

Ish-kryeministri Sali Berisha dha alarmin se dikush po tenton të falimentojë RTV Ora dhe Ora News.

Në rrjetin social “Facebook”, Berisha publikoi dje denoncimin e një qytetari të ardhur në adresë të tij I cili zbulon skandalin si po planifikohet ky falimentin.

Sipas këtij denoncimi dje është bërë një debat në ministrinë e Brendshme. Eshte diskutuar qe kjo kompani do te paguhet rreth 15 mije euro ne muaj rrethe kater fishin e shumes qe paguhet sot per sigurine e ketyre objekteve.

“Kam dijeni se drejtori teknik i “Ilirian Guardian” (policat e Sandër Leshit) po pregadit stafin e tij per te zëvendesuar rojet e ARB SECURITY të Arben Prenjasit vendrojet e Rtv Ora dhe Ora Neës me dhunë. Kjo gjë mund të ndodhi nga minuti ne minute” shkruhet në denoncimin e Berishës.

Por çfarë është Ilirian Guardian dhe pse u krijua?

Ilirian Guardian është një kompani shtetërore që ofron sistemin e sigurisë dhe ruajtjen e disa prej objekteve shtetërore. Është krijuar në 2019 me vendim të KM me kapital prej 10 milionë lekësh. Si objekt të punës ka marrjen e ruajtjes së institucioneve shtetërore por dhe private nëse ata e kërkojnë.Deri tani ka hapur tre tendera.”

Gazetari i Ora News, Besar Bajraktaraj në raportimin e tij tregon tenderat që kjo kompani ka fituar:

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vrasje në Durrës, 32-vjeçari qëllohet me breshëri kallashnikovi gjatë konfliktit

Kronikë

Vrasje në Durrës, 32-vjeçari qëllohet me breshëri kallashnikovi gjatë konfliktit

    DURRËS Policia njofton se një vrasje me armë zjarri ka ndodhur sot pasdite në lagjen numër 16 në Durrës.   Sipas policisë, 32-vjeçari Edmir Bregu me emër të ndryshuar në Ilir Kuçi ...

Dita Ndërkombëtare e Edukimit, Xhixho: LSI trajtim të barabartë ndaj të rinjve. Qeveria Rama nuk ka politika stimuluese

Politikë

Dita Ndërkombëtare e Edukimit, Xhixho: LSI trajtim të barabartë ndaj të rinjve. Qeveria Rama nuk ka politika stimuluese

  Ish-deputetja dhe nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho në Ditën Ndërkombëtare të Edukimit, përcjell ndër të tjera një mesazh sensibilizues e shpresëdhënës, veçanërisht për gratë dhe vajzat. ””M’u desh shumë kohë...

LSI kallëzim penal ndaj drejtoreshës së Tatimeve, Shehaj: Biznesi i saj veprime antiligjore në disa institucione shtetërore

Politikë

LSI kallëzim penal ndaj drejtoreshës së Tatimeve, Shehaj: Biznesi i saj veprime antiligjore në disa institucione shtetërore

  Lëvizja Socialiste për Integrim paralajmëroi të dielën një kallëzim penal ndaj Drejtoreshës së Përgjithshme të Tatimeve e cila përmes biznesit të saj kryente veprime antiligjore në disa institucione shtetërore. Në...