Vjosa zgjidhet, kori zgërdhihet!

Hënë, 05 Prill 2021 09:13

 

Nga Elmaz Sherifi, ish-ministër i PS

“Vjosa zgjidhet, kori zgërdhihet” !
Kur Albin Kurti dhe Vjosa Osmani hynë bashkërisht në fushatën zgjedhore për t’u votuar kryeministër dhe presidente, shumë analistë në Tiranë qeshnin ironikisht dhe shpreheshin tejet të bindur, se projekti ishte thjesht një dëshirë e as kishte për të ndodhur, sepse, sipas “korit vajtues”, Albini ishte i padëshiruar nga SHBA dhe Vjosa nuk kishte besimin e zgjedhësve dardanë.
Dje Kuvendi i Kosovës e zgjodhi Vjosën kryetare të shtetit me shumicë të cilësuar.
Zgjedhja e saj plotësoi standardin e konsolidimit të institucioneve demokratike në Dardani dhe përshëndetjet nga Amerika dhe Europa rrodhën si “Vjosa” në pranverë. Përfytyroni si janë zgërdheshur fytyrat e vrerosura në Tiranë, që më parë e quanin të pamundur realizimin e “skenarit Albin-Vjosa”.
Ani s’ka derte! Rëndësi ka plotësimi i Kosovës me të gjitha institucionet e shtetit te së drejtes, të dala nga zgjedhjet e lira e demokratike, të cilat i bëjnë karshillëk Shqipërisë e cila është në prag zgjedhjesh dhe kërcënohet nga “despotizmi zgjedhor”, që tallet me zgjedhësit shqiptarë duke iu fshirë emrat kandidatëve për deputetë dhe i detyron zgjedhësit te votojnë numra.
Urime pa fund për kryetaren e shtetit të Dardanisë Vjosa !

Modifikuar më Hënë, 05 Prill 2021 09:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...