Mesazhi që u bë viral nga Sintia Nikson

E mërkurë, 26 February 2020 18:03

Ajo fitoi miliona fansa në rolin e saj si avokatja e guximshme në Sex and the City, por tani Sintia Nikson ka diçka krejt tjetër në mendje.

Ajo ka hequr dorë nga filmat dhe televizioni për tu përqëndruar te politika dhe është gjithashtu një mbështetëse e flaktë e të drejtave të grave dhe komunitetit LGBTQ+. Projekti i saj më i fundit është një video sensibilizuese që tregon për presionin e tmerrshëm që femrat përballojnë në ditët e sotme. Kjo video ka marrë që tani më shumë se dy milionë shikime.

E quajtur ‘Be A Lady, They Said’, videoja na tregon për detyrimet që shoqëria vë mbi femrat. Sintia mbulon kështu tema që nga pesha, veshja, sjellja dhe shumë më tepër. Ajo kritikon mënyrën se si trupi i një femre ekzaminohet në detaje dhe shoqërinë e sotme që fajëson viktimën për gabimet e saj. Ajo thotë: “Ji një zonjushë, thonë ata. Fundi yt është shumë i shkurtër. Bluza të është ulur shumë poshtë. Pantallonat i ke shumë të ngushta. Mbulohu. Mos ji kaq e shëndoshë. Ha shëndetshëm. Nis një dietë. Ha diçka, ngjan si një skelet.” Teksti i recituar prej Sintia-s është shkruajtur nga Kamil Reinvil në një blog për të drejtat e femrave.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!