Nëna e Rita Orës rrefen vendimin për të qenë në vijën e parë të frontit në luftën ndaj COVID-19: Rrezikoj vajzat

E mërkurë, 15 Prill 2020 11:37

Nëna e Rita Orës punon si psikiatre në një nga spitalet e Britanisë në mbështetje të pacientëve me COVID-10.
Ajo është shprehur se izolimi nga koronavirusi do të ketë pasoja në shëndetin mendor të njerëzve që sipas saj do shfaqen në aspekte të ndryshme.

Vera Ora u shpreh se ankthi dhe stresi do jenë në rritje dhe mënyra sesi do përjetojmë izolimin varet nga secili prej nesh, duke këshilluar aktivitetin fizik gjatë kësaj periudhe.

“Sa i përket shëndetit mendor izolimi do të ketë pasoja që do shfaqen në aspekte të ndryshme edhe në të ardhmen. Ankthi dhe stresi do të jenë në rritje e sipër mënyra sesi do ta përjetojmë izolimin varet nga secili prej nesh. Gjithashtu duhet të bëjmë aktivitet fizik gjatë izolimit. Prindërit duhet të kujdesen për shëndetin e fëmijëve pa debate dhe pa dhunë,”- u shpreh Vera.

Nëna e këngëtares me famë botërore rrëfeu se dy vajzat e saj janë izoluar në një shtëpi tjetër për shkak se ajo ka frikë mos ti infektojë me koronavirus.

“Është shumë e vështirë puna në këto kushte. E gjithë familja shqetësohet sepse rrezikohem. Por jemi të vetëdijshëm dhe mundohemi që ti zbatojmë rregullat. Për këto arsye vajzat janë të izoluar në një vend tjetër për ti shmangur nga rreziku i infektimit. Po mundohem të shmang transmetimin e infeksionit tek familja ime. Normalisht që merakosen për shëndetin tim,”-shtoi Vera.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!