Lamtumire Brian Dennehy,Stallone: ‘Bota humbi një artist të madh’

Premte, 17 Prill 2020 11:02

Është ndarë nga jeta Brian Dennehy, aktori i famshëm edhe për rolin e sherifit William Teasle në filmin ‘Rambo’, në 1982. Ai ishte 81 vjeç dhe vdekja ka ardhur si pasojë e shkaqeve natyrale në shtëpinë e tij në Connecticut

I njohur në kinema dhe në teatër për aftësinë e tij për të interpretuar rolin e të keqit, Dennehy kishte fituar dy Tony Awards, një Golden Globe dhe ishte nominuar për 6 Emmy. Sylvester Stallone e ka kujtuar aktorin me një twitter prekës.

I lindur në Bridgeport në 9 korrik 1938, me origjinë irlandeze, Dennehy filloi të interpretonte pas shërbimit në marinë. Një karrierë e gjatë në teatër dhe television (shfaqet edhe në seritë e famshme si “Serpico” e “Kojak”) dhe më pas interpreton në kinema, në 1979, me “F.I.S.T”, të Norman Jewison, me Sylvester Stallone protagonist. Nga aty nis një karrierë të rëndësishme në të cilën Dennehy gjendet gjithmonë në role personazhesh të rëndësishëm. Në aktivitetin e tij (numërohen pothuajse 100 filma) të cilat i japin mundësi edhe falë personalitetit dhe talentit të hyjë në zemrat e njerëzve.

Modifikuar më Premte, 17 Prill 2020 11:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!