Europa League, një derbi londinez në finale?

Premte, 03 May 2019 21:40

Ndoshta një ekip anglez ende mund të kualifikohet për një finale evropiane këtë vit.  Pse jo dy, dhe nga i  njëjti qytet.  

Gjysmëfinalet e Europa League flasin anglisht, pas disfatës në Champions të Tottenhamit dhe Liverpulit.

Në përballjen Arsenal- Valencia, për një moment u duk sikur “mallkimi” anglez i javës do të vazhdonte, ku në minutën e 11-të Diakhaby me kokë shënonte për Valencën në Emirates Stadium, tempullin e Arsenalit.   

“Gunners” vuajnë, por arrijnë gjithsesi të kthejnë rezultatin falë dygolshit të francezit Lacazette (18, 26’).  

Pedro feston golin e Chelsea

Loja e anglezëve përmirësohet dukshëm por goli  i qetësisë, edhe pse relative,  vjen vetëm në minutën  e fundit me sulmuesin Aubameyang.

Në përballjen e dytë, Eintracht  përfiton nga entuziazmi dhe atmosfera  e ndezur në Frankfurt për të kaluar në avantazh me një goditje me kokë të “yllit” Luka Jovic, ndër objektivat më të lakmuara të merkatos evropiane.  Por Chelsea është superior në eksperiencë dhe cilësi teknike, dhe merr kontrollin e lojës duke gjetur në fund të pjesës së parë golin me Pedron.

Pjesa e dytë është një dominim i djemve të teknikut Sarri, që rrezikojnë disa herë portën gjermane me David Luiz, por topi përfundon në traversë.

Rezultati 1-1 nuk ndryshon, edhe pse në minutat finale është përsëri Eintracht që mund të kalojë në avantazh me Pacienca. Derbi londinez në Evropë duke tashmë një mundësi reale.

Modifikuar më Saturday, 04 May 2019 11:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Do transportonte të sëmurin në spital në Tiranë, ambulanca del nga rruga në Lushnjë, vdes pacienti, plagoset shoferi

Aktualitet

FOTO/ Do transportonte të sëmurin në spital në Tiranë, ambulanca del nga rruga në Lushnjë, vdes pacienti, plagoset shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur në aksin Fier- Lushnje teksa një ambulancë ka dalë nga rruga dhe ka ndërruar jetë pikërisht pacienti që ndodhej brenda. Aksidenti ka ndodhur saktësisht në fshatin...

Koronavirusi/ 5 mënyra se si shtetet europiane po lehtësojnë kufizimet

Aktualitet

Koronavirusi/ 5 mënyra se si shtetet europiane po lehtësojnë kufizimet

Evropa po hapet gjithnjë e më shumë, me qytetarët e saj duke shijuar liritë që humbën gjatë pandemisë koronavirus. Shtrirja e masave lehtësuese ndryshon në çdo shtet, por këtu janë disa...

1 në 5 të dioplomuar, mbetet pa punë – Arsimi profesional/ Raporti: Tregu i punës, i dobët

Aktualitet

1 në 5 të dioplomuar, mbetet pa punë – Arsimi profesional/ Raporti: Tregu i punës, i dobët

1 në 5 të diplomuar në shkollat profesionale në vend, apo 20 për qind, mbeten të papunë. Çka do të thotë se tregu i punës në Shqipëri është relativisht i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!