BBC: Rritja e futbollit të Kosovës, falë zemrës që pulson, Fadil Vokrrit

Hënë, 09 September 2019 09:03

BBC i ka kushtuar sot një vëmendje të posaçme, fitores së fundit të ekipit kombëtar të Kosovës kundër Republikës Çeke.  Gazetari i BBC, Patrick Jennings i BBC Sport ka bërë një reportazh nga Prishtina për të gjetur burimin e asaj force dhe të atij entuziami që po e ngre shkallë shkallë ekipin e një shteti aq të ri që ka vetëm tre vjet i pranuar në UEFA. Patrik Jennings thotë se e ka gjetur: Buron nga Fadil Vokrri.

Patrick Jenning shkruan:

"Gjatë gjithë ditës, fjala “mrekulli” dëgjohej pa pushim.  Ndoshta ata mijëra njerëz që derdheshin rrugëvetë Prishtinës, sapo kishin parë një tjetër. Ishte shtatori 2016 kur Kosova luajti ndeshjen e saj të parë ndërkombëtare të futbollit. 

Ndërsa të shtunën, ata patën rezultatin e tyre më të rëndësishëm akoma, një fitore 2 – 1 në shtëpinë e tyre ndaj Çekisë. Është vrapimi më i gjatë në Evropë. Kosova tashmë ka një shans shumë të mirë për të arritur në Euro 2020. Dhe kualifikimi i tyre i radhës i pret të martën në 19:45. Ata po i gëzohen perspektivës.

Ky vend me rreth 1.8 milionë banorë bëri fushatë tetë vjet rresht që të pranohej si anëtare e FIFA dhe UEFA-s në 106-ës. Procesi filloi menjëherë pas shpalljes së Pavarësisë nga Serbia në shkurt të 2008. Disa vende, përfshirë Serbinë, ende nuk ia kanë njohur ekzistencën.

Që  një kombi i ri dhe i trazuar në zemër të Ballkanit duhet të shkëlqente në etapat më të mëdha të futbollit nuk ishte ëndërr e një njeriu të vetëm. Por aty është një figurë që nderohet mbi gjithë të tjerët dhe historia e tij ndihmon në shpjegimin e origjinës së këtij ekipi kaq special.

Ai ishte thelbësor në fushën e Kosovës për njohjen si një komb me futboll dhe është një hero në vendin e tij. pas vdekjes së tij vitin e kaluar në moshën 57 vjeç,stadiumit kombëtar iu vu emri i tij në shenjë nderimi: Stadiumi Fadil Vokrri.

Ai shumë njerëz këtu, jeta e Vokrrit u shenjua nga lufta që ende ziente në këtë rajon deri 20 vjet më parë. Nga cikli i hidhur i hakmarrjes dhe përplasjes dhe tensionet midis shqiptarëve etnikë dhe serbëve që ekzistonë dhe sot.

E megjithatë Vokrri ishte një nga shumë të rrallët, ndoshta i vetmi, që qe në gjendje të komunikonte në mes të përçarjeve të thella që kushtuan aq shumë jetë njerëzore. Futbolli ishte gjuha e tij. 

shte gjuha e tij.  

Image

Fadil Vokrri konsiderohet futbollisti me i mire qe ka nxjerre Kosova
 

Image

Delegacioni i Kosoves duke qare pas anetaresimit nga UEFA ne maj 2016
 
Image
Salihu dhe Vokrri duke pritur ne Kongresin e Budapestit anetaresimin e Kosoves ne UEFA ne maj 2016
 

Image

Gramoz Vokrri me babane e tij
 
Image

Presidenti historik i Kosoves, me Fadil Vokrrin, qe e mbeshteti ne perpkjet diplomatike per Kosoven

Image

Fadil Vokrri me gruan dhe femijet ne France gjate luftes ne Kosove
 
Modifikuar më Hënë, 09 September 2019 09:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!