Qëndrim serb i Turqisë ndaj kombëtares së Shqipërisë

E Enjte, 10 October 2019 18:26

Mardhënia “vllazërore” Rama-Erdogan dhe ajo “Erdogan-Vuçiç” po qartësohet edhe në ndeshjen e futbollit që kombëtarja shqiptare do të luajë në Turqi për eliminatoret e Euro 2021. Nisur nga frymëzimi i marëdhënieve të sipërpërmendura Turqia ka marrë një vendim skandaloz për të ndaluar simbolet shqiptare në stadium. Pra Kombëtarja do të luajë dhe tifozët shqiptarë nuk do të kenë të drejtë të mbajnë flamujt kombëtarë dhe shallet me simbole kombëtare të tifozëve, duke shkelur me të dyja këmbët dhe me qëllim rregullat për tifozërinë mike.
Madje jo vetëm kaq! Federata turke ka ulur në mënyrë të ndjeshme numrin e tifozëve shqiptarë në stadium.
Këto vendime do ti kishte zili edhe Serbia e Vuçiçit për ti ndërmarrë. Megjithëse do të luhet vetëm sport, dyshja e pandashme Rama-Erdogan po lozin politikë në kurriz të ndjenjës kombëtarë.

Modifikuar më Premte, 11 October 2019 13:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!