Frika nga koronavirusi, Lojërat Olimpike mund të shtyhen

Tuesday, 03 Mars 2020 11:27

Lojërat Olimpike të Tokios mund të shtyhen deri në fundin e 2020-ës, si përpjekje për të shmnagur përhapjen e koronavirusit.

Seiko Hashimoto, ministër i Lojërave Olimpike, ka treguar se marrëveshja e Japonisë me IOC e lejon atë të shtyjë datën e eventit.

“Kontrata thotë se eventi duhet të zhvillohet brenda vitit 2020. Kjo mund të interpretohet si leje për shtyrjen e datës,” tha Seiko Hashimoto.

Planet e tanishme diktojnë mbajtjen e Lojërave Olimpike nga 24 korriku në 9 gusht.

Hashimoto tregon se po bëhet çmos që eventi të mos shtyhet, pasi kjo do të kishte kosto të larta. Buxheti i paracaktuar është 12510 milionë dollarë, ndërsa qeveria japoneze ka shpenzuar 870.000 paundë për ndërtimin e stadiumit olimpik dhe gjithashtu për eventet paraolimpike.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...