Plan arratisjeje për Ronaldinjon, policia i “zhvesh” telefonatat

E mërkurë, 18 Mars 2020 09:28

Rrezikon të rendohet së tepërmi pozita e ish-milanistit Ronaldinjo, i arrestuar në Paraguai, pasi kaloi kufijtë e këtij vendi me dokumenta falso.

 

Hetimi i cili ka hyrë në një tjetër fazë, me prokurorinë e Asuncionit, e cila këmbëngul se vizita e Ronaldinjos ka qenë një skemë e fshehur për riciklim parash, që përfshin biznesmenin Dalia Lopez, personin që kishte ftuar ish-futbollistin në Paraguai.

Lidhur nga faktet që kanë, hetuesit kanë nisur të hetojnë dosje, mesazhe dhe “e mail”-e në celularët e Dinjos dhe vëllait të tij menaxher, Roberto de Asis.

Burgu i nevojshëm – Sipas prokurorit të cështjes, Osmar Legal, ajo që po hetohet me detaje është lidhja që ekziston mes biznesmenit që kërkoi vizitën dhe që e prit Ronaldinjon edhe në aeroportin e Asuncionit, përpara se të arrestohej.

“Bindja jonë kryesore është se, dokumentat falso janë përdorur për qëllime komerciale ose investime jo të ligjshme”, – shpjegon Legal, i cili nënvizon se për këtë arsye qëndrimi i Ronaldinjos në burg është mëse i nevojshëm. Ish “Topi i Artë” u prangos më 6 mars, ndërsa tentonte që të hynte në Paraguai me një pasaportë falso.

Pavarësisht disa kërkesave nga avokati i tij, Ronaldinjo ka parë që ti mohohet edhe kërkesa e arrestit të shtëpisë, pasi në orët e fundit qarkullojnë disa zëra se për ish-milanistin ishte bërë gati edhe një plan arratisjeje nga vendi. Dhe mbi të gjitha, nëse hetimet konfirmojnë akuzën për riciklim parash, Ronaldinjo rrezikon nga 7 deri në 12 vite burg.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...