Dalin imazhet se si mund të përhapet virusi në transportin publik

Tuesday, 26 May 2020 17:51

Një video e animuar ka treguar përmes simulimeve realitetin e tmerrshëm se si një person i infektuar përhap koronavirusin në publik, ndërsa në shumë vende të botës po përgatiten për të rivendosur në funksion

Modeli tregon se si një person i infektuar duke folur me dikë në një mjedis të mbyllur, rrezikon infektimin me koronavirus të njerëzve, nëse nuk mbajnë maskë, apo nuk ruajnë largësinë.

Simulimet janë botuar nga Universiteti i Oregonit, në SHBA, dhe tregojnë se ndërsa biseda në distancë të shkurtër nuk është aq problematike sa teshtitja ose kolla, që mund të shkojnë deri në 7 metra. Piklat mund të fluturojnë më tej nga sa mendoni vetëm nga të folurit ose frymëmarrja.

Shkencëtari i frymëmarrjes në Universitetin e Leicester, dr Julian Tang tha: "Nëse jeni duke marrë frymë dhe po flisni, piklat nuk udhëtojnë aq larg, por ato mund të udhëtojnë aq larg sa të ndikojnë te miku juaj i ulur pranë jush, ose dikujt që po bisedon me ju.

Deri në ç’distancë mund të udhëtojnë piklat e pështymës për të infektuar dikë tjetër?

Piklat e infektuara mund të bartet edhe më tej, pasi ato kalohen përmes transmetimit nga sipërfaqja në sipërfaqe.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!