Nga Mariama Diallo Njerëzit në qytetin e saj të lindjes në Los Anxhelos e kujtojnë aktoren Meghan Markle si një…
Së bashku me koncertin muzikës klasike “Belcanto Dolcino” një natë e mrekullueshme me Artistët të mrekullueshëm : Faleminderit New York…
Ata u takuan fare thjeshtësisht, një ditë në boulevardin Saint-Germain ku gëlonin artistët e kohës së luftës dhe të pasluftës.…
0 Sot është 91 vjetori i lindjes së aktorit të mirënjohur korçar, Koço Qendro (1927). Edhe pse ka lindur në…
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka vazhduar takimin e përjavshëm. Pas shfaqjes së një dokumentari në mbrojtje të teatrit, nuk…
Më 15 maj 1928, në një version të parë pa zë, ishte planifikuar “Plane Crazy”, i drejtuar nga Walt Disney…
 “Mbreti i Maskave” Guerrino Lovato ka mbërritur në Tiranë për të bërë të njohura 100 nga punimet e tij më…
Me para’ mund të blesh gjithçka, por jo të ardhmen dhe moralin, apo të shpëtosh nga ndërgjegjja. Ky është morali…
Fundjava kulturore do të jetë bashkudhëtare e aktiviteteve, që priten të plotësojnë ditët e sezonit veror në Gjirokastër. Risi e…
Nga Mehmet ELEZI     1. Një poet botoi një lirikë për Shën Gjergjin (6 maj). Nëna do të marrë “dushkun…
“Ka njerëz, për të cilët vështirë është të thuash ndonjë gjë të tillë, që t’i përfaqësojë njëherazi dhe tërësisht në…
Poezi nga Paul Verlaine Te parku i vjetër i ngrirë, i qetëPosi dy hije kaluan dy vetë Me sy të…

Lajmet e fundit

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Politikë

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Kryetari i FRPD Belind Këlliçi me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se Edi Rama vazhdon turin prej sheiku në Riad. Këlliçi thekson se kryeministri po zhvillon këtë tur në...

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Bota Shqiptare

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Një shqiptar ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur në një aksident të rëndë në Greqi. Siç bën me dije policia helene, aksidenti automobilistik, që i mori jetën një 49-vjeçari...

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Aktualitet

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Konviktet në të cilat jetojnë studentët nuk plotësojnë as kushtet minimale ndërsa studenteve u duhet që të ndeshen me probleme nga më të ndryshmet. Edhe pse konviktet iu nënshtruan rikonstruksionit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!