Qëndresës mbi një-vjeçare në mbrojtje të Teatrit Kombëtar i janë bashkuar jo vetëm qytetarë, artistë, intelektualë dhe politikanë vendas, por…
Edhe pse eshte shkeputur fare nga skena dhe kinematografia shqiptare, eë gjithë e mbajme mend aktoren shqiptare me rolin e…
Gérard Depardieu, aktori i njohur francez është duke xhiruar një film në Gjirokastër. Megjithëse sheshxhirimi është mbajtur larg interesit të…
Gérard Depardieu, aktori i njohur francez është duke xhiruar një film në Gjirokastër. Megjithëse sheshxhirimi është mbajtur larg interesit të…
Shfaqja teatrore "I burgosuri i Katit të 15-të" nga Neil Simon mbrëmjen së shtunës vjen në skenën e Teatrit Kombëtar.…
Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për restaurimin e shtëpisë së At Gjergj Fishtës. Përgjegjës i Sektorit të Trashëgimisë…
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Tetor 2019  “L’Echo de Paris” ka botuar, të shtunën e 25 prillit 1925, në faqen n°4,…
Nga Svetlana Shlapshak (Teshqanik) Kurrë nuk e kam dashur letërsinë e Handkës, prandaj dhënia e çmimi Nobel aspak nuk me…
Lajm teatror nga Gjeneva(“Le malade imaginaire”, komedi e Moliér-it të njohur botërisht, të bën të reflektosh (e të besosh) se,…
Këto janë disa nga pajisjet të cilat kanë regjistruar përgjatë 50 vitesh zërat, muzikën dhe traditat e vjetra të folklorit…
Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej…
Ura e Karlit, Kështjella e Pragës e Katedralja e Vitusit, përbëjnë shkëlqimin e e Pragës në lumin Vlatava. Kryeqyteti çek…

Lajmet e fundit

Tritoli në Gjirokastër, 10 të shoqëruar nga policia

Aktualitet

Tritoli në Gjirokastër, 10 të shoqëruar nga policia

Rreth 300 gr tritol shpërtheu mbrëmë në banesën e shtetasit Fadil Tola në fshatin Shtëpëz në Gjirokastër. Burime të në Policinë e Gjirokastrës thonë se deri më tani janë 10...

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Politikë

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Nga Fatmir Mediu Shqipëria është futur në një situatë të paprecedentë me tendencë për përplasje institucionale dhe kushtetuese me pasoja të mëdha dhe shumë të vështira për tu riparuar. Pa vënë asnjëherë...

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Globi

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Thatësira që po zgjat muaj të tërë po prek pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut. Sipas Programit Botëror të Ushqimit, Afrika e Jugut ka pasë reshje normale në vetëm...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!