Gani Mehmetaj Me çmimin Nobel për letërsi dhënë Peter Handkes, Akademia Suedeze e përsëriti gabimin e njëjtë si me Ivo…
Skënder MULLIQI Fituesi jo meritor I çmimit prestigjioz Hanke, me përkrahëjn që ia bëni regjimit criminal të Millosheviqit, e shiti…
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për Letërsinë, që…
Nga Bujar Meholli Sot, Akademia Suedeze i ndau çmimin “Nobel” shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili njihet si njeri kontrovers…
Festivali ndërkombëtar i teatrit kontemporan “Skampa 2019” mbërrin në edicionin e 21 në qytetin e Elbasanit. Këtë vit, pjesë e…
Shpallja e laureatit të sivjetmë të “Nobelit” për letërsi, shkrimtarit austriak Peter Handke, ka nxitur jo pak reagime. Kaherë ai…
Dashuria për pianon nuk njeh moshë. Kjo është pianistja Wanda Zarzycka e cila vjen nga Polonia. Me fjalë të tjera,…
Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë narrative që me pasionin enciklopedik paraqet kalimin…
Çmimi Nobel në Kimi do të ndahet mes John B. Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino, me motivacionin ”për zhvillimin…
Albumi i famshëm “Abbey Road” i The Beatles ngjitet përsëri në vendin e parë si albumi më i mirë në…
Në kuadër te edicionit të 13-të të festivalit “Takimet Muzikore të Dy Botëve”, publiku shqiptar u njoh për herë të…
Albumi i famshëm "Abbey Road" i The Beatles ngjitet përsëri në vendin e parë si albumi më i mirë në…

Lajmet e fundit

“Drama e një nëne me fëmijë paraplegjik”, Boçi publikon historinë tragjike të Sadijes në Durrës

Politikë

“Drama e një nëne me fëmijë paraplegjik”, Boçi publikon historinë tragjike të Sadijes në Durrës

Ish-deputeti i PD Luciano Boçi ka publikuar në rrjetet sociale rastin e sadijes në Durrës, drmaën e një nëne me fëmijë paraplegjik, për të cilën ai thotë se është e...

“Furtunë” në Hipotekën e Beratit, KLSH kallëzon në Prokurori drejtues dhe ish-drejtues të institucionit

Aktualitet

“Furtunë” në Hipotekën e Beratit, KLSH kallëzon në Prokurori drejtues dhe ish-drejtues të institucionit

“Furtunë” në Hipotekën e Beratit, KLSH kallëzon në Prokurori drejtues dhe ish-drejtues të institucionit Shkelje në hipotekën e Beratit – KLSH kallëzon në Prokurori shumë punonjës të këtij intitucioni për “shpërdorim...

Virusi i Ebolës po përhapet me shpejtësi në këtë shtet, ja sa raste u shënuan

Aktualitet

Virusi i Ebolës po përhapet me shpejtësi në këtë shtet, ja sa raste u shënuan

Rastet me virusit vdekjeprurës Ebola janë rritur në Republikën Demokratike të Kongos. Punonjësit e kujdesit shëndetësor mbeten kryesisht larg nga vendet ku gjenden njerëzit e sëmurë, pasi militantët sulmuan kampin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!