Eulex: Gjetja e personave të zhdukur në Kosovë, proçes me rëndësi

Premte, 27 Prill 2018 15:49

1650 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur në Kosovë,  ndërsa sipas Eulex  është me rëndësi që puna për të gjetur përgjigje ndaj fatit të tyre të vazhdojë pa pushim.

  Kosova shënon Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur dhe misioni i EULEX-it shprehu përkushtim për ta vazhduar rrugëtimin drejt zbardhjes se vendndodhjes së personave të pagjetur në Kosovë.

Shefja e këtij misioni, Alexandra Papadopoulo u bëri thirrje si shqiptarëve, ashtu edhe serbëve, që të paraqiten për të dhënë mostrat e gjakut për analizën e ADN-së.

“Është një realitet që të copëton shpirtin kur nuk e di vendndodhjen e ndonjë të dashuri. Në angazhimin e tij me vendosmëri për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes së të pagjeturve, EULEX-i u bën thirrje komuniteteve shqiptare dhe serbe që të paraqiten për t’i dhënë mostrat e gjakut për analizën e ADN-së në mënyrë që të lehtësohet ky proces i rëndësishëm”, tha Shefja e Misionit EULEX, Alexandra Papadopoulou.

Por si do arrihet kjo?

Sipas Eulex kjo mund të arrihet vetëm me bashkëpunimin e të gjitha palëve përkatëse dhe me një nivel të lartë të ekspertizës.

 “Familjet kanë nevojë që ta përmbyllin të kaluarën e tyre të dhimbshme dhe humbjet tragjike që kanë pësuar. Kjo është mënyra e vetme për të ecur përpara”, tha Papadopoulou.

Që nga viti 2008, EULEX-i ka kryer 594 operacione në terren me qëllim identifikimin dhe rilidhjen e mbetjeve njerëzore. 506 viktima u janë kthyer familjeve të tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...