Përjashtohen nga Oscars aktorët e famshëm, akuzohen për ngacmime seksuale

Saturday, 05 May 2018 15:31

Bill Cosby dhe Roman Polanski janë përjashtuar nga Akademia Amerikane e Arteve Filmike dhe Shkencës. Organizata prestigjioze, e cila organizon edhe ndarjen e çmimeve “Oscar”, njoftoi vendimin e marrë këtë të enjte.

Ylli i televizionit, Cosby u dënua për agresion seksual muajin e kaluar. Ndërsa regjisori Polanski pranoi të ketë përdhunuar një 13-vjeçare në vitin 1977.

Edhe producenti Harvey Weinstein u përjashtua vitin e kaluar, pas akuzave të panumërta për agresione seksuale ndaj aktoreve të ndryshme.

Akademia bëri të ditur se anëtarët e bordit morën vendim pas një votimi të zhvilluar këtë të enjte.

Në një deklaratë thuhet se bordi “votoi për përjashtimin e aktorit Bill Cosby dhe regjisorit Roman Polanski nga anëtarësia, në përputhje me standardet e sjelljes së organizatës”. “Bordi vijon të inkurajojë standardet etike që u kërkohen anëtarëve, në mbështetje të vlerave të Akademisë për respektimin e dinjitetit njerëzor”, shtohej më tej në deklaratë.

Në historinë 91-vjeçare të kësaj organizate shënohen katër të përjashtuar. I pari ishte aktori Carmine Caridi, të cilit iu revokua anëtarësia në vitin 2004 pasi pretendohet t’i ketë dhënë pamjet paraprake filmike konfidenciale një miku të tij, që përfunduan më pas “online”. Në prill, 80-vjeçari Cosby u shpall fajtor për tre akuza për agresion seksual, secila me një dënim maksimal prej 10 vitesh. Ai doli para gjyqit edhe për përdorim narkotikësh dhe sulm ndaj ish-basketbollistit Andrea Constand, në vitin 2004. Kjo ishte hera e dytë, që aktori dilte në gjyq për të njëjtat akuza, pasi një juri e mëparshme dështoi të dilte me një vendim në vitin 2017.

Polanski pranoi ngacmimet e paligjshme seksuale me një të mitur në vitin 1977, për të cilat vuajti 42 ditë burgim, por më pas u largua nga Shtetet e Bashkuara, me frikën se marrëveshja e fajësisë do t’i anulohej.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi