Zyrtare, qeveria franceze anulon kampionatin! Ligue 1 do nisë në shtator me sezonin e ri

Tuesday, 28 Prill 2020 16:31

Edicioni aktual i kampionatit francez nuk do të nisë më. Lajmin e ka pulbikuar radio “RMC sport” menjëherë pas lajmit të kryeministrit francez Eduar Filip përpara Asamblesë Kombëtare.

“Sezoni 2019/20 i sportit profesionist, përfshirë futbollin, nuk do të mund të nisë”, ka thënë kryeministri. Pra, në Francë do të niset menjëherë në shtator me kampionatin e ri. Për momentin, ende nuk ka informacion sa i takon titullit, rënies apo ngjitjes në kategori dhe kualifikimit në Kupat e Europës. Por e sigurt është se ky lajm ka tronditur futbollin europian pasi Ligue 1 i pari nga 5 kampionatet kryesore në kontinent që përfundon para kohe.

Pra nuk do të ketë kampionat, por mbetet ende për t’u parë se çfarë do të vendoset me stërvitjet, duke qenë se klubet franceze vijojnë rrugën e tyre në Champions dhe Europa League të këtij edicioni, që pritet të rifillojë në gusht.

 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Sport

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.   Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.     Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët...

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

Politikë

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

  Ekspertja e ekonomisë, Brisida Shehaj ka folur në lidhje me skandalin e inceneratorëve se kush pritet të digjet tani. Gjatë bisedës, Shehaj tha se SPAK nuk po ndjek paranë e kompanive...