Në edicionin e V të manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon”, që u mbajt më 10 qershor 2018, në 140 vjetorin…
Nga Anton Çefa Apologjia hapet me prezentimin e autorit me këto fjalë: “Gjergj Kastrioti – Epirotas, i quajtur zakonisht Skënderbe,…
Monodrama "Mbretëresha" me aktoren e njohur Justina Aliaj në skenën e Teatrit Kombëtar përcolli emocione. Vepra shkruar nga Rexhep Qosja…
Ministerja e Kultures Mirela Kumbaro, nëse nuk ka forcë të mbrojë artistët e të dalë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar,…
 “Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjvet;/ hani, pini e rrëmbeni, ësht’ bot e maskarenjve”. Me “Hakërrimin” e Ali…
Dje, në Ditën e Artizanatit dhe Zejtarisë, në qytetin e Shkodrës u hap “Panairi i artizanatit” me pjesëmarrjen e artizanëve…
Me superlativa i nisin komentet në mediat franceze për mexosopranon shqiptare, Vikena Kamenica dhe debutimin e saj në pjesën “Samson…
Nga Marjana BULKU Potent në skenë , me një zë të thellë sikur del prej mijëra vitesh e kërkon të…
Dikur emigrant në Greqi, por Marko Caka arriti të fusë këmbët në studiot e televizioneve kombëtare atje. Brenda 3 viteve,…
Keni ndër mend të kaloni një fundjavë në mesin e një bukurie të virgjër fshatare? Nivica e Kurveleshit me gjithçka…
Qyteti i Tiranës u themelua në vitin 1614 nga Sulejman Pashë Bargjini, me origjinë nga fshati Mullet dhe për herë të parë emri i Tiranës…
Një interviste me nobelistin japonez Kazuo Ishiguro Manga, inteligjenca artificiale si dhe  burime te tjera te inspirimit Pasi iu akordua…

Lajmet e fundit

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Aktualitet

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndetësorë në Britaninë e Madhe, ku 1 në...

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Aktualitet

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Para gjykatës, dy burra shqiptarë kanë pranuar se kanë kultivuar kanabis, pasi një fabrikë “një milion paund” u gjet në pjesën qendrore të Whitehaven – afër stacionit të policisë së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!