Me subjekt satirik dhe problemor, komedia “Shumë zhurmë për asgjë” e cila i përket periudhës së pjekurisë së Shekspirit, njihet për motivin…
Nga Ferdinand Samarxhi 19 tetor, jubile botëror i Lumturimit të Nënë Terezës. Kremtim ngaVatikani si prelud lavdie Ferdinand Samarxhi Mjeshtër…
Artist “lind”, profesionist bëhesh duke ndjekur ëndrrën tënde hap pas hapi deri tek shkollimi i plotë. Kur e ke talentin,…
Politikani dhe arkeologu i njohur, Neritan Ceka ka folur ashpër për “Planin e menaxhimit të integruar të Butrintit”, i cili…
Si sot 40 vite më parë, më 17 tetori të vitit 1979, humanistja më e madhe në botë me origjinë…
Shkrimtari shqiptar i njohur në të gjithë botën ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt 2020”. I përshkruar si “Nobel…
Këngëtarja Aurela Gaçe njihet si një ndër femrat më energjike të estradës shqiptare dhe këtë na e ka treguar gjithmonë…
Tiago Rodrigues, dramaturgu dhe regjisori me emër i skenës evropiane, drejtor artistik i Teatrit Kombëtar të Portugalisë, ka deklaruar solidaritetin…
“Booker prize”, çmimi i librit këtë vit iu akordua dy autoreve, kanadezes Atwood dhe britanikes Evaristo. Kjo është hera e…
Koncerti "Romancat shqiptare" solli për publikun krijimet më të bukura, të disa prej autorëve të njohur shqiptarë. Në sallën e…
Nga dita e enjte, në Tetovë fillon Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Ditët e Naimit”. Drejtori i Festivalit, Shaip Emërllahu, ka…
Kemi dëgjuar shpesh të flitet për format më të çuditshme të humbjes së jetës por një moment i tillë merr…

Lajmet e fundit

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Politikë

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Kryetari i FRPD Belind Këlliçi me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se Edi Rama vazhdon turin prej sheiku në Riad. Këlliçi thekson se kryeministri po zhvillon këtë tur në...

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Bota Shqiptare

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Një shqiptar ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur në një aksident të rëndë në Greqi. Siç bën me dije policia helene, aksidenti automobilistik, që i mori jetën një 49-vjeçari...

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Aktualitet

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Konviktet në të cilat jetojnë studentët nuk plotësojnë as kushtet minimale ndërsa studenteve u duhet që të ndeshen me probleme nga më të ndryshmet. Edhe pse konviktet iu nënshtruan rikonstruksionit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!