Dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, preku një grup të madh pronarësh në Fier, iu morën…
Dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, preku një grup të madh pronarësh në Gjirokastër, iu morën…
Elbasani 1-Hiqmet Baholli e pjesëtar, 1 shtëpi 2-Hiqmet Baholli, 2 dyqane 3-Nazmi Baholli, 1 dyqan, 1 depo 4-Trashëgimtarët e Xhafer…
Me dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, u shtetëzuan shumë shtëpi, dyqane e depo në Delvinë…
Deri në vitin 1950 regjimi komunist kishte bërë konfiskime pronash të “armiqve të popullit”, shtetëzime të ekonomive e sipërmarrjeve të…
Për 46 vjet të diktaturës komuniste, shqiptarët nuk u ndanë vetëm nga bota, por edhe nga njerëzit e tyre që…
Shihni si ishte dekreti i emërimit të zëvendësisht drejtorit të Liceut të Korçës, Veniamin Dashi, më 4.2.1949 nga mëkëmbësi Jacomoni.…
Në Tiranë u mbajt një mbledhje e intelektualëve për të kundërshtuar ideologjinë komuniste dhe për t’i shërbyer çështjes kombëtare. Shtypi…
Aleko Vangjel Turtulli (10.1.1910-10.9.1988), lindi në Selanik e vdiq në Korçë. Më 1921-1926 ndoqi liceun e Korçës. Më 1926-1931 ndoqi…
Dikur, pavarësisht se flitej për emancipimin e gruas, propagandohej se ajo duhej të punonte më shumë se burrat. 
Koçi Xoxe ishte numri 2 i partisë. Miladin Popovii ishte numri 1, por formalisht udhëheqës quhej Enver Hoxha. Se si…
Kiço Foto Llazari, 32 vjeç nga Lukova ishte arrestuar më 20.6.1946. Akuzoje se ishte lidhur me reaksionarë dhe u kishte…

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...