Nga Kastriot Dervishi Në librin e saj, (faqe 39) Nexhmije Hoxha, për t’i rritur peshën politike Enver Hoxhës, thotë se…
Nga Kastriot Dervishi Në librin që mban emrin e saj, të mbushur me “përjetime” e “meditime”, Nexhmije Xhuglini (Hoxha) bashkëshortja…
Nga Kastriot Dervishi Pas demonstratës së heshtur të Shkodrës kundër Stalinit, e radhës ishte ajo e Tiranës e 28 janarit…
Nga Kastriot Dervishi Dekreti nr.7459, datë 22.1.1991 “Për respektimin dhe mbrojtjen e monumenteve që lidhen me historinë kombëtare dhe të…
Sot përkujtohet 75-Vjetori i dhënies fund të Holokaustit nazist, më 27 janar 1945. Muzeu Kombëtar njofton se në vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e…
Nga Kastriot Dervishi Në fillim të vitit 1991 u miratua nga Presidiumi i Kuvendit Popullor, një dekret i cili synonte…
Nga Kastriot Dervishi Siç edhe shumë akte të tjera të rëndësishme të shtetit shqiptar, edhe procesverbali i Kongresit të Lushnjës…
Nga Kastriot Dervishi Kjo fotografi është e kohës së luftës. Në shënimet e vendosura prapa saj dallon emri i pronarit…
Nga Kastriot Dervishi Një fat jo më të mirë do të kishin edhe trashëgimtarët e kongresmenëve të Lushnjës. I pari…
Nga Kastriot Dervishi Ndonëse në thelb nuk ishte kundër kongresit, pasi e quante vepër të vegjëlisë e kundër “reaksionit” e…
Nga Kastriot Dervishi Kongresi i Lushnjës është ngjarja më kryesore pas kuvendit të Vlorës së vitit 1912 dhe kongresit të…
I nderuar Presidenti Pavlopulos, Emri im është Joseph DioGuardi. Unë jam një ish anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA…

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!