Nga Kastriot Dervishi Më 24.12.1922 Rexhep Mitrovica mori prej Aleksandër Xhuvanit, drejtimin e Ministrisë së Arsimit. Ndryshe nga ministrat e…
Nga Kastriot Dervishi Kolë Ashiku u arrestua në vitin 1946 (datë arrestimi nuk jepet as në vendimin e dënimit). Në…
Nga Kastriot Dervishi Më 10.1.1920, në Shkodër, nga Kolë Ashiku u vra Sali Nivica (1890-1920), kryeredaktor i gazetës “Populli”. Kjo…
Nga Kastriot Dervishi Kam qenë gjithnjë për mospublikime emrash të rrjetit sekret të Sigurimit të Shtetit, nisur nga dy rrethana…
Lot, mall dhe dashuri për udhëheqësin e vet, dallohen në letrën që Tarrasi (Enver Hoxha) i dërgon Dushan Mugoshës, i…
Nga Kastriot Dervishi Sikur të jetonte, sot, më më 13 korrik 1920 do festohej 100-vjetori i lindjes së tij. Sami…
Nga Kastriot Dervishi Kur do filloni me përbaltjen e At Zef Pllumit? Kam qenë në dijeni të planit të përbaltjes…
BBC “Të gjithë ata që duan të transportohen, të mëdhenj dhe të vegjël, të rinj dhe të moshuar. Mos kini…
Nga Kastriot Dervishi Historia e rekrutimit me material shtrëngues të Martin Camajt ishte e atillë saqë nuk linte asnjë shteg…
Nga Kastriot Dervishi Në historinë e tyre, disa e kanë quajtur qeveri “demokratiko-borgjeze”. Por krahas gjërave që këqija që qeveria…
Letra që porosiste Sigurimi për të shpifur ndaj Martin Camajt. Vini re zëvendësimet e fjalëve me ato dialektore për t’u…
Nga Kastriot Dervishi Pasi Biblioteka e Shtetit u vendos në Tiranë, në periudhën 1920-1922, nuk njohim deri tani akte të…

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!